sobota, 9 maja 2015

Recenzja: "Dom zbrodni" Agatha Christie

"Zapoczątkowaną w czasie wojny miłość młodej Angielki do jej rodaka-dyplomaty ma według ich planów po zakończeniu wojny i powrocie do kraju uwieńczyć zawarcie związku małżeńskiego. Do spotkania dochodzi, ale małżeństwo stoi pod znakiem zapytania. Uczucia nie wygasły. Przeszkodą jest nagła śmierć dziadka narzeczonej i podejrzenie o morderstwo. Kto z licznej rodziny mógł być sprawcą? Dziewczyna nie chce ślubu przed rozwiązaniem ponurej zagadki. Do śledztwa włącza się narzeczony."

Wspaniała, zaskakująca i intrygująca - tymi słowami najlepiej można określić  książkę "Dom zbrodni". Bynajmniej takie są moje odczucia po jej przeczytaniu i myślę, że mało kto mógłby się z tym nie zgodzić.

Autorka powieści ma bardzo dobry styl pisania, który aż do samego końca utrzymuje czytelnika w napięciu. Opisy nie nudzą, tylko podtrzymują zagadkową atmosferę. Widać, że książka została napisana z wielką przyjemnością, co zresztą potwierdzają same słowa Agathy Christie:

"Dom zbrodni" to jedna z moich ulubionych książek. Przez lata chodziła za mną, obmyślałam ją, przyrzekałam sobie: Pewnego dnia, kiedy będę miała mnóstwo czasu, zacznę ją pisać. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że na pięć powieści, które są ciężką pracą, jedna jest przyjemnością. Ta właśnie była przyjemnością".

W powieści przedstawione są między innymi perypetie rodziny, w której to zdarzyła się tragedia. W tym wszystkim bardzo ciekawy jest zbiór osób należących do tej owej rodziny. Mianowicie tworzą ją osoby o bardzo odmiennych, wręcz skrajnych charakterach.

Zakończenie książki bardzo mi się podobało. Było naprawdę niespodziewane i nie do odgadnięcia. Morderca świetnie się zakamuflował i wyprowadził w pole czytelnika. Właśnie takie finały powieści są najlepsze, gdyż przewidywalna książka, to z reguły nudna książka, w szczególności ta detektywistyczna lub kryminał.

Na koniec tej recenzji pozostaje mi już tylko ponownie odwołać się do słów autorki tej powieści - Agathy Christie, która uważała, że "każdy jest zdolny do zbrodni". Zgadzam się z tym oraz dodam, że "Dom zbrodni" jest stu-procentowym potwierdzeniem tej teorii.

Tytuł: Dom zbrodni
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 224
Ocena: 10/10

Autorka recenzji: Alice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.