czwartek, 8 sierpnia 2013

"Zbuntowana" Veronica Roth

„Dzień, w którym Tris dokonała swojego wyboru, porzucając Altruizm dla Nieustraszoności, zburzył jej świat, pozbawił rodziny, zmusił do ucieczki, ale i połączył z Tobiasem- Nieustraszonym o stalowych oczach. Jego uczucie pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki, śmierci i krwi. Tylko on rozumie dręczący ją żal i wyrzuty sumienia. I tylko on zna jej tajemnicę... Konflikt pomiędzy frakcjami zmienia się w wojnę, łowcy zawzięcie tropią NIEZGODNYCH. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed nowym wyborem- jeszcze bardziej dramatycznym. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?”

Zbuntowana to druga część trylogii opowiadającej o zmaganiach Tris wśród Nieustraszonych. Ta część w małym stopniu przypominała mi Kosogłosa Suzanne Collins. Druga część różni się od pierwszej tym, że jest więcej krwawych i brutalnych scen. Teraz możemy poznać życie i zwyczaje w innych frakcjach. Można poznać, kto w walce jest Erudytami, a kto z Tris i Tobiasem. Akcja jest zwarta, więc  książkę się „pożera”. Autorka poprzez narracje w pierwszej osobie opisuje wszystko oczami Tris. Lubię taki rodzaj pisania, ponieważ mogę się wczuć postać i z nią przeżywać wszystko.

Akcja rozgrywa się tuż po tym, jak pod symulacją Nieustraszeni, napadają na Altruizm. Wojna już się rozpoczęła. Erudyci i ich sprzymierzeńcy pragną zlikwidować frakcje i być najważniejszymi , za to ich przeciwnicy chcą temu zapobiec. Tris i Tobias jako para mają też przy okazji swoje problemy. Wszyscy wiemy, że Beatrice bardzo lubi działać na własną rękę, a przez to parę kłamstewek wyrwie się z ust. Każdy przecież wie, że w kłamstwie nie da się żyć i w związku jest mała kłótnia. Jeanine z Erudycji ma dwa wielkie cele, które chce za wszelką cenę uzyskać. Pierwszym jest wynalezieniem symulacji działającą na Niezgodnych, a drugą jest opanowanie wszystkich frakcji i rządzenie nimi.

Beatrice Prior bardzo się zmieniła od zastrzelenia Willa. Nie może wziąć do reki broni, ponieważ cały czas widzi tą przerażającą scenę. Jednak nawiedzają ją momenty, w których najbliżsi giną na jej oczach. Nie może tego wytrzymać. Przez to sens życia wydaje jej się coraz mniejszy. Bardzo by chciała znowu być z rodzicami. Jednak z drugiej strony jest Tobias, którego Tris kocha z całego serca. Dziewczyna również podejmuje bardzo ważne decyzje w czasie wojny pomiędzy frakcjami. Czasami te decyzje nie są zbyt dobre, ponieważ Beatrice może zapłacić za nie swoim życiem. Uważam, że jest cudowna bohaterka i można się w niej zakochać, mimo jej skomplikowanego charakteru. Umie walczyć o rzeczy, w które wierzy i nie poddaje się dopóki nie osiągnie swojego celu. Tak jak Jeanine. To oznacza, że jedna z nich przegra.

Tobias Eaton to chłopak Beatrice. Bardzo się o nią troszczy mimo, że czasami działa mu na nerwy i go oszukuje. Cały czas stara się wybić Tris z głowy jej wszystkie samobójcze misje. Jednak nie za bardzo mu się to udaje. W tej części możemy poznać tajemniczych rodziców chłopaka. Ojca poznajemy w pierwszej, lecz matkę  w Zbuntowanej. To kim jest jego mama najbardziej mnie zaskoczyło. Widać, że Tobias nie jest zachwycony towarzystwem ojca, ale z jego mamą jest inaczej. Na początku nie widać wielkiego przekonania do niej, lecz później jego relacje matką wyglądają na normalne.  Cztery stara się podejmować słuszne decyzje w sprawie wojny z Erudytami. Jednak jego dziewczyna ma inne plany, a matka też. Której może wierzyć i, która ma racje w sprawie Jeanine i Erudytów. Jest ważna decyzja, gdyż jak podejmie złą może stracić Tris na zawsze. Od początku historii uwielbiałam Tobiasa. Uwielbiałam w nim jego odwagę i waleczność, ale także czułość i miłość, którą darzył Tris.

Finał książki był inny od innych. Trochę go nie zrozumiałam i do tej pory się zastanawiam co on oznaczał. Jednak ilość akcji w nim mi się strasznie spodobała. Niestety jak to na wojnie parę osób, które lubiłam musiało zginąć. Na szczęście będzie następna część i końcówka książki zostanie wytłumaczona. Nie mogę również doczekać się filmu. Mam nadzieje, że aktorzy dobrze zagrają bohaterów, którzy zawładnęli moje serce.

Tytuł: Zbuntowana
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber
Stron: 365
Ocena: 9/10
Autorka recenzji: Hayles

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.