środa, 12 lipca 2017

Recenzja: "Beautiful Broken Things" Sara Barnard

"I was brave
She was reckless
We were trouble
Best friends Caddy and Rosie are inseparable. Their differences have brought them closer, but as she turns sixteen Caddy begins to wish she could be a bit more like Rosie – confident, funny and interesting. Then Suzanne comes into their lives: beautiful, damaged, exciting and mysterious, and things get a whole lot more complicated. As Suzanne’s past is revealed and her present begins to unravel, Caddy begins to see how much fun a little trouble can be. But the course of both friendship and recovery is rougher than either girl realizes, and Caddy is about to learn that downward spirals have a momentum of their own"

Jakiś czas temu udało mi się kupić "Beautiful Broken Things". Pozycja zwróciła moją uwagę przede wszystkim okładką, jak i wyróżniającym się opisem. Co takiego zwróciło w nim moją uwagę? Otóż obecnie większość współczesnych książek dla młodzieży skupia się głównie na historiach z dominującym wątkiem miłosnym. Patrząc na tytuł i tym razem mogłoby wydawać się, że jest to właśnie tego typu książka. Tymczasem dostajemy opowieść o przyjaźni.

Caddy jest typem spokojnej i grzecznej dziewczyny. Z kolei jej przyjaciółka Rosie była jej przeciwieństwem. Mimo to obydwie od lat trzymają się razem i jednym słowem są nierozłączne. Sprawa się nieco komplikuje, kiedy dołącza do nich Suzanne.

Suzanne dla Caddy wydawała się ideałem. Dziewczyna zawsze chciała przeżyć coś niezapomnianego i dlatego nowa koleżanka może jej dać na to szansę. Trochę rozumiałam o co jej chodziło, jednak nie zawsze się z nią utożsamiałam.

Postępowanie Caddy czasem mnie dziwiło szczególnie, gdy trochę odsunęła się od Rosie. Zawsze kiedy do pary przyjaciółek dochodzi ta trzecia jest trochę trudniej, jednak można to pogodzić. W tym przypadku Caddy za bardzo skupiła się i wpatrzyła w Suzanne. Było mi smutno, że zapomniała o Rosie.

Książka ogólnie była bardzo lekka. Sprawnie się ją czytało, gdyż dużo fragmentów było smsami pomiędzy dziewczynami. Powieść była dobrym odpoczynkiem od gatunku, który zwykle czytam. Autorka skupiła w niej kilka ważnych tematów i z sukcesem je poprowadziła. Ostatecznie całość zakończyła się inaczej niż bym przypuszczała, co było dużym plusem, gdyż nie była przewidywalna.

Obecnie "Beautiful Broken Things" jest już dostępne po polsku. Książka została wydana przez wydawnictwo Insignis pod tytułem "Piękne złamane serca" w takiej samej okładce jak oryginał.

Tytuł: Beautiful broken thing
Autor: Sara Barnard
Wydawnictwo: Macmillan Children's Books
Ilość stron: 328
Ocena: 7.5/10
Autorka recenzji: Alice

8 komentarzy:

 1. Czytałam Twoją recenzję i sobie myślałam: jaka szkoda, że tego nie ma w Polsce. Ale ostatnie zdanie zdecydowanie poprawiło mi humor.

  Pozdrawiam
  Babskie Czytanki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewałam się, że ta pozycja wyjdzie u nas i miałam dużą niespodziankę, jak się dowiedziałam o jej wydaniu. ;)
   Pozdrawiam, Alice

   Usuń
 2. Okładka tej książki jest cudowna. Zaintrygowała mnie ta pozycja.

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za każdym razem jak patrzę na "Beautiful Broken things", to nie mogę oderwać oczu od okładki. :)
   Pozdrawiam, Alice

   Usuń
 3. Wczoraj akurat udało mi się przeczytać tę książkę i mam mieszane uczucia. Wątek przyjaźni był dobrze poprowadzony, jednak zachowanie bohaterek było często irracjonalne.

  Pozdrawiam serdecznie. :)
  niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Czasami trudno było mi zrozumieć ich zachowanie, w szczególności Caddy.
   Pozdrawiam, Alice :)

   Usuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie. Może kiedyś przeczytam ^^

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam przeczytać w ramach przerwy od gatunku, za który zazwyczaj się zabierasz ;)
   Pozdrawiam, Alice

   Usuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.