środa, 21 grudnia 2016

Recenzja: "Alice's Adventures in Wonderland" Lewis Carroll


"Alicja w krainie czarów to klasyczna powieść z pogranicza snu i jawy. Wydana w 1865 roku prze Lewis Carroll jest jedną z najpoczytniejszych dzieł literatury dziecięcej na świecie, które zostało przetłumaczone na ponad 25 języków. Książkę polubią nie tylko dzieci, ale również dorośli, ponieważ magiczna podróż małej Alicji do fantastycznej krainy jest spełnieniem marzeń każdego dziecka." Źródło 
Przyznaję się, że było to moje pierwsze spotkanie z Alicją w wersji książkowej, ponieważ oby dwa filmy już dawno oglądałam. I tą wersję rysunkową, jak i tą w reżyserii Tima Burtona. Tak samo była to moja pierwsza powieść od wydawnictwa [ze słownikiem].

Znalezione obrazy dla zapytania alice in wonderland bookZacznę najpierw od wydania książki, które było dość zaskakujące i na pewno pomoże osobą, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem po angielsku. I mam parę zarzutów co do wykonania tej powieści. Pierwszą rzeczą jest zapis dialogów. Znane jest w książkach angielskich, że dialogi pomiędzy bohaterami zapisywane są w cudzysłowie. Niestety tu zamiast niego pojawiał się apostrof, który zaburzał czytanie i zarazem zrozumienie, co autor miał na myśli w momencie, kiedy pojawiały się słowa np.: comin'. 

Drugim minusem były tłumaczenia słówek. Kiedy osoba zabiera się za czytanie w obcym języku to przyjmujemy, że podstawowe słownictwo powinno już być opanowane. Dlatego słowo takie, jak English, Holland, nie powinno stanowić problemu dla czytelnika, a na przykład słowo eel, dostało swoje tłumaczenie dopiero, kiedy w książce pojawiło się trzeci raz. Mam wrażenie, że autorzy nie do końca przemyśleli jak dobrze wybierać wyrazy, które zasługują na przełożenie na język polski. 

Reszta już bardzo dobrze była wykonana i nie mam co do niej zarzutów. A co do samej książki podobała mi się, chociaż zajęło mi trochę czasu, żeby się w nią wgryźć. Autor pisał odrobinę chaotycznie i trzeba było się skupić, żeby się domyślić co się przed chwilą stało. Jednak sama akcja i wydarzenia wciągnęły mnie do przedziwnej Krainy Czarów. 

Na koniec polecam przeczytanie Alicji w Krainie Czarów w wersji angielskiej i spróbowania książek z nowego wydawnictwa [ze słownikiem]. Jeśli chcecie poprawić swój angielski to zdecydowanie będzie to książka dla Was.

Tytuł: Alice's Adventures in Wonderland
Autor: Lewis Carroll
Seria: Alicja w Krainie Czarów
Wydawnictwo: [ze słownikiem]
Ilość stron: 140
Ocena: 7/10
Autorka recenzji: Hayles

4 komentarze:

 1. Muszę się w końcu zabrać za książkę po angielsku. Mój angielski nie jest słaby,ale warto nad nim popracować bo dużo mi brakuje do doskonałości.

  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie książki z tego wydawnictwa pomogą z rozpoczęciem z czytaniem w języku angielskim.
   Pozdrawiam, Hayles

   Usuń
 2. Szkoda tylko, że wydawca nie był w stanie zamieścić na czwartej stronie okładki poprawnego pod względem gramatyki opisu. Zdanie: "Wydana w 1865 roku przez Lewis Carroll jest jedną z najpoczytniejszych dzieł literatury dziecięcej na świecie, które zostało przetłumaczone na ponad 25 języków" aż woła o pomstę do nieba :( O książkach pisałam też u siebie, możesz porównać swoje wrażenia z lektury z moimi. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią porównam :)
   Pozdrawiam, Hayles

   Usuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.