sobota, 24 stycznia 2015

Receznja:" Harry Potter and the Chamber of Secrets" J.K.Rowling


„The Dursleys were so mean and hideous that summer that all Harry Potter wanted was to get back to the Hogwarts School for Witchcraft and Wizardry. But just as he’s packing his bags, Harry receives a warning from a strange, impish creature named Dobby who says that if harry Potter returns to Hogwarts, disaster will strike.
And strike it does. For in Harry’s second year at Hogwarts, fresh torments and horrors arise, including an outrageously stuck-up new professor, Gilderoy Lockheart, a spirit names Moaning Myrtle who haunts the girls’ bathroom, and the unwanted attentions of Ron Weasley’s younger sister, Ginny.
But each of these seen minor annoyances when the real trouble begins, and someone—or something—starts turning Hogwarts students to stone. Could it be Draco Malfoy, a more poisonous rival than ever? Could it possibly be Hagrid, whose mysterious past is finally told? Or could it be the everyone at Hogwarts most suspects… Harry Potter himself.” Źródło

Kolejna część serii o młodym czarodzieju została przeze mnie przeczytana. W sumie od dawna chciałam przeczytać drugi tom, ale co chwila pojawiały się nowe książki na horyzoncie. Harry Potter to przyjemna, lekka i zabawna książka. Chyba wszyscy znają na pamięć przygody Chłopca, który przeżył, ale mimo wszystko miło jest wniknąć w świat przedstawiony.
J.K. Rowling pisze bardzo przystępnie oraz bez długich opisów, za co bardzo dziękuje. Wiem, że książka jest zaadresowana do młodszych czytelników i dlatego wybrałam wersję po angielsku, żeby mieć jakieś wyzwanie. Dlatego jeśli czujecie się na siłach w czytaniu oryginału bardzo serdecznie Was zachęcam.

Akcja jest prosta i szybko się rozkręca. Podobał mi się wątek tajemnicy, który był tu wplątany. Wprowadzał do książki więcej mroku. Druga część wydaje się być też bardziej spójna i jest wypełniona akcją po brzegi. Jak w pierwszej trzeba było przebrnąć prze pierwsze rozdziały to tu, praktycznie od pierwszej strony dostaliśmy porządny zastrzyk akcji. W Komnacie Tajemnic jest też więcej wątku detektywistycznego. Bohaterowie starają się odkryć, kto może być osobą, która przeprowadza ataki na szlamy. Jedną z zagrożonych osób jest Hermiona, przez to postacie jeszcze bardziej się motywują.

źródło
W tej części jest jeszcze więcej magii. Tajemniczy dziennik Toma Riddle’a, eliksir Wielosokowy, jak i sam Zgredek, który zaskakuje. Pojawia nam się też duch Jęczącej Marty, która nawiedza toaletę dla dziewczyn. Z czasem jak historia się toczy wyłaniają się osoby, które mogą być tajemniczym dziedzicem Salazara Slytherin’a.

Zakończenie było dość zaskakujące oraz dało nam wiele rozwiązań, które zapewne przydadzą się w następnych częściach serii. Na koniec powiem, że mimo wszystko mam zastrzeżenia do niektórych momentów w książce, jak i do zachowania bohaterów, które wydawało się irracjonalne. Jednak mimo wszystko uważam, że J.K. Rowling stworzyła jeden z lepszych fikcyjnych światów. Mam też nadzieje, że w końcu przyjdzie mój zagubiony list z Hogwartu.

Tytuł: Harry Potter and the Chamber of Secrets
Autor: J.K. Rowling
Seria: Harry Potter tom 2
Wydawnictwo: Scholastic
Liczba stron: 341
Ocena: 9.5/10

Autorka recenzji: Hayles

1 komentarz:

  1. Harry Potter to historia do której zawsze chętnie wracam czy do książki, czy do filmu i to się chyba nigdy nie zmieni :)

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.