środa, 7 maja 2014

Recenzja: "Bling Ring" Nancy Jo Sales + parę słów o filmie

źródło
„Za serią najbardziej cynicznych włamań we współczesnej historii Hollywoodu stoi grupa rozrywkowych nastolatków, określających się mianem Bling Ring. W ciągu zaledwie roku okradli największe sławy „młodego Hollywoodu” – Paris Hilton, Lindsay Lohan, Orlando Blooma i innych. Zniknęły głównie ubrania, biżuteria, torebki… o łącznej wartości ponad 3 milionów dolarów. Wyrachowane, zafascynowane życiem i wyglądem celebrytów nastolatki, korzystając z Facebooka, Google Maps i TMS śledziły każdy krok swoich przyszłych ofiar, planując zbrodnię doskonałą.

Kiedy pierwsze doniesienia o włamaniach pojawiły się w mediach, świat zaczął sobie zadawać pytanie – jak to możliwe, że nasza obsesja na punkcie celebrytów i ich życia osiągnęła tak karykaturalne rozmiary?

Bling Ring zaryzykowali wiele tylko dlatego, że każdy skradziony T-shirt czy zegarek sprawiał, że byli bliżej hollywoodzkiego snu. Motywowały ich nie tylko pieniądze, główną siłą napędową tych działać stanowiła potrzeba sławy, chociaż chwilowej. Za wszelką cenę.

Nancy Jo Sales jest reporterką, która od ponad szesnastu lat zajmuje się badaniem zachować nastolatków. Jest jedyną dziennikarką, której udało się dotrzeć do członków grupy i przeprowadzić z 
nimi wywiady, opublikowane później w „Vanity Fair”.” źródło: [link]

Dlaczego ta książka, zapytacie się. Od kiedy znalazłam gdzieś informacje o tej pozycji, coraz bardziej się zastanawiałam, jak grupa nastolatków włamała się do domów celebrytów. Kiedy wreszcie zaczęłam czytać musiałam się wielce skupić, ponieważ ta książka od tego wymaga. Pojawia się wiele nazwisk i imion osób, a także produkcje filmowe i seriale. Pozycja napisana przez Nancy Jo Sales jest inna niż wszystkie dotychczasowe książki jakie czytałam, zapewne u Was będzie tak samo. Autorka pisze krok po kroku, jak zdobywała informacje na temat Bling Ringu i serii ich włamań.

Żyjąc w świecie, gdzie wszędzie jest mówione o gwiazdach i o osobach, które są „znane, bo są znane”, trudno jest żyć bez lekkiej zazdrości i myśli „ja też chce być sławny”. Nancy Jo Sales w swojej książce bada również rozwój mediów, które zaczynały się pojawiać na coraz większą skalę. Teraz w dobie, gdzie każdy nastolatek „przegląda” Facebooka, Instagrama i Twittera, może przecież zobaczyć co dana gwiazda robi w tej chwili. Można mieć wrażenie, że znamy te osoby, co nie jest ,niestety prawdą. Osoby z Bling Ringu miały pewnego rodzaju obsesje na punkcie gwiazd. I po prostu chcieli wyglądać, jak oni. Tylko zamiast iść do sklepu i kupić identyczną rzecz, oni chcieli tą rzecz osoby, która ją miała na sobie.

Wiele razy w książce, jak i w filmie jest podkreślane, że Ameryka kocha historie typu Bonnie i Clyde. Raczej to nie zainspirowało nastolatków, ale coś w tym jest. Przecież Bling Ring jest sławny z powodu kradzieży i włamań do celebrytów. Było wiele komentarzy od młodych ludzi, którzy też chcieli dołączyć do szajki. Tylko dlaczego? Zostawiam Was z tym pytaniem i mam nadzieje, że recenzja przypadła Wam do gustu.

Tytuł: Bling Ring
Autor: Nancy Jo Sales
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 312
Ocena: 9/10
Plus trzy słowa o filmie:

O filmie jest wiele opinii, że film jest beznadziejny, albo że wspaniały. Ja się przychylam do opinii, że był wspaniały. Pokazywał świetnie historie hollywoodzkich rabusiów. Wiele osób się przyczepia to sztucznej roli aktorskiej, ale te osoby takie były. Alexis Neiers była zadufaną w sobie kłamczuchą, która tylko by imprezowała i brała narkotyki. W filmie oczywiście były zmienione imiona i nazwiska członków szajki, jednak nie przeszkadzało to bardzo. Mi film bardzo się podobał i zachęcam do obejrzenia. Nawet w trakcie lektury, jaką będzie „Bling Ring”.

Autorka recenzji: Hayles

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.