niedziela, 14 czerwca 2015

Recenzja: "Powiedz wilkom, że jestem w domu" Carol Riffka Brunt

."Czternastoletnia June Elbus musi odnaleźć się w świecie bez najlepszego przyjaciela. Nikt bowiem nie rozumiał jej tak dobrze jak zmarły na AIDS wujek Finn. Na jego pogrzebie June zauważa tajemniczego mężczyznę, który kilka dni później proponuje jej spotkanie. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że nie była jedyną osobą bliską Finnowi...
Powiedz wilkom, że jestem w domu to słodko-gorzka opowieść o głębokiej przyjaźni, skomplikowanej rywalizacji między siostrami i zmaganiach z nieuleczalną chorobą."

Dosyć szybko zabrałam się za tą pozycję i nie żałuję. Nie jest to typowa książka. Nie ma w niej jakiejś specjalnie zaskakującej akcji. Wszystko toczy się spokojnym tempem, tak że czytelnik ma czas na własne przemyślenia i refleksje.

Narratorką, jak i główną bohaterką w powieści jest June Elbus. Z pozoru przeciętna postać, jednak im dalej czytamy, tym więcej się o niej dowiadujemy, na przykład o jej ciekawych zainteresowaniach, wyróżniających ją od rówieśników. Ciekawym elementem książki jest to, że możemy prześledzić przejście June ze świata dzieciństwa do dorosłości. Zobaczyć jak zmienia się jej światopogląd. Podobało mi się to że, główna bohaterka opowiadała całą historię rok po jej wydarzeniu, dzięki czemu można było poznać jej odczucia dotyczące podjętych przez nią decyzji.

Książka porusza trudny temat, jakim jest choroba AIDS. W czasie kiedy rozgrywa się akcja powieści nie ma żadnych większych informacji na jej temat. Ludzie z tą chorobą są unikani, wręcz wykluczani społecznie.

"Powiedz wilkom, że jestem w domu" jest to książka z serii na długo zapadających w pamięć. Porusza trudne sprawy, przez co uczy czytelnika innego spojrzenia na nie oraz zrozumienia i akceptacji ich. Powiem szczerze, że po przeczytaniu jej czuję się bogata w nową wiedzę oraz wartości. Polecam ją wszystkim dojrzałym oraz tym trochę mniej, aby uczyli się i dojrzewali razem z nią.

Tytuł: Powiedz wilkom, że jestem w domu
Autor: Carol Riffka Brunt
Wydawnictwo: YA!
Ilość stron: 395
Ocena: 9/10

Autorka recenzji: Alice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.